הודעה על הקמת “קבוצת יפו למען המדינה הדמוקרטית האחת”

בחודשים האחרונים נערכה בעיר יפו סדרת פגישות של פעילות ופעילים לדון בדרכי הפעולה למען הפתרון של הקמת מדינה דמוקרטית אחת בפלסטין ההסטורית, בין נהר הירדן והים התיכון. בפגישות השתתפו פעילות ופעילים מתנועות ומפלגות שונות, מתחומי הפעולה הציבורית, הפוליטית והרעיונית והפעילות החברתית והתרבותית, ערבים ויהודים.

לא אוטופיה אלא פיתרון הכרחי לבעיות הבוערות

התכנית למדינה דמוקרטית אחת אינה אוטופיה אלא תוכנית מעשית לפתרון הבעיות הבוערות של תושבי הארץ.

רוב בני העם הערבי הפלסטיני – התושבים הילידים של הארץ – גורשו מבתיהם ב-1948, אדמותיהם, בתיהם ורכושם נגזלו מהם וכפריהם ועריהם נהרסו. מליוני פליטים מצפים עד היום לחזרתם. מי שנשאר במולדתו סובל מכיבוש, מגזענות ומדיכוי.

עבור התושבים היהודים, שיטת הפריווילגיות והאפרטהייד שמקיימת ישראל מציבה אותם בקונפליקט מתמיד עם שכניהם הפלסטינים ועם עמי האזור והופכת אותם לבשר תותחים במלחמות אימפריאליסטיות לשליטה באזור.

המשטר המבוסס על חלוקה של האוכלוסיה לפי מוצא ודת אינו מאפשר מאבק למען חברה צודקת יותר והופך את הרוב הגדול של תושבי הארץ לקורבנות דיכוי וניצול. המשך משטר זה מאיים להביא מלחמות נוספות המסכנות את כל תושבי הארץ ואת שלום האזור והעולם.

אנו רואים בהקמת החברה המשותפת לא רק פיתרון לבעיות הרבות והבוערות אלא גם הזדמנות לבנות חברה חדשה צודקת יותר וטובה יותר על בסיס שוויון זכויות מלא.

אנו שואפים לחברה המכבדת את האמונות, התרבויות ואורחות החיים השונות המצויות בקרבה ורואה בהן מקור להעשרת החברה כולה. המאבק לדמוקרטיה ולזכויות מלאות ושוות לכל תושבי הארץ, פליטיה הערבים פלסטינים וצאצאיהם פרושו לא רק הסרת הדיכוי אלא גם שותפות אמיתית ומשפיעה של התושבים בתהליך הפוליטי והגנה וטיפוח הזכויות החברתיות שיאפשרו לכל התושבים לחיות בכבוד, לפתח את עצמם ולהיות שותפים בפיתוח החברה.

חזון המדינה הדמוקרטית האחת

אנו מאמצים את התכנית להקמת מדינה דמוקרטית אחת כפתרון צודק ובר קיימה לסבלו של העם הפלסטיני. פתרון זה כולל ומבטיח את שיבת הפליטים והבאת הקץ לכיבוש ולאפרטהייד ולכל צורות הדיכוי הלאומי וההפליה הגזענית. פתרון זה מבטיח סיום אמיתי לסכסוך והשתלבות התושבים היהודים בארץ מתוך שותפות ולא מתוך קונפליקט.

תכנית זו תאפשר לכל תושבי הארץ, כולל הפליטים הפלסטינים החוזרים, להיות שותפים מלאים בבחירת ועיצוב המשטר הפוליטי ולחיות כאזרחים שווי זכויות. בכך תבטיח המדינה הדמוקרטית לכולם את הביטחון והשלום, תמנע את כל צורות האפלייה, הדיכוי וההדרה, תפתח את הכלכלה והחברה לטובת כל התושבים, תבטיח את הרווחה והשגשוג, תפעל לצדק חברתי ותתקדם לקראת עתיד טוב יותר.

המדינה הדמוקרטית צריכה להיות מדינה אזרחית המקיימת הפרדה בין הדת והמדינה. כל האזרחים ייהנו מזכויות שוות, יוכלו להצביע בבחירות, להציג את מועמדותם לתפקידים השונים ולהשתתף בניהול השלטון. המדינה תפעל בחקיקה ובמעשה נגד כל אפלייה על רקע גזע, מין, נטייה מינית, צבע, שפה, דת, דעה פוליטית או לא פוליטית, מוצא לאומי או חברתי, רכוש, מקום לידה או כל מצב אחר.

אין אנו רוצים לנסח מחדש את תכנית המדינה הדמוקרטית האחת, מתוך ידיעה שהיא יישום העקרונות הפשוטים ביותר של האנושיות והדמוקרטיה. רעיון זה היה בבסיס תנועת השחרור הפלסטינית עוד בימי המנדט הבריטי ועם תחייתה בשנות ה-60 של המאה הקודמת, ונתמך גם על ידי שוחרי שלום מקרב החברה היהודית. תומכי פיתרון זה פרסמו ספרים ומאמרים רבים, והוא נידון בועידות רבות בארץ ובעולם. בין כל ההצהרות השונות המציגות ומסבירות את הפתרון אפשר לציין את הצהרת מינכן (1.7.2012) – הצהרה קצרה וברורה המגדירה את המכנה המשותף לרבים מתומכי תוכנית זו.

אחרי ההסכמה על הפעולה המשותפת למען הפתרון הדמוקרטי, שומר כל אחד מהשותפים במאבק זה על חזונו המיוחד לגבי אופי המדינה העתידית והדרך הטובה ביותר לבנות את החברה כדי להבטיח את זכויות התושבים ואת טובתם. אבל, לפני הכל, עלינו להתאחד למאבק כדי להניח את היסודות לדמוקרטיה החדשה.

מה היא הקבוצה וכיצד היא פועלת?

אנו מאמינים כי הפתרון הדמוקרטי יבוא בדרך של דיון, הסברה, שכנוע ומאבק ציבורי בכל הדרכים הלגיטימיות המעוגנות בחוק הבינלאומי. מדיניות הגרוש, הכיבוש, הגזענות, הניצול והדיכוי הובילה לסבל, הרס, מלחמות בלתי פוסקות והעדר כל אופק לפיתרון. לכן אנו רואים חשיבות להביא למודעות הציבור כי הפיתרון נמצא ואפשרי וכי הפעולה המשותפת של כולנו – כל השותפים לפתרון זה, הפליטים בגולה והנמצאים בכל רחבי הארץ – יכולה לשנות את המצב ולהיות חזקה יותר מכל תוכנית של המשטר לשמור על “המצב הקיים”. חשוב גם, לצורך הכנת התנאים ליצירת השינוי, לגייס תמיכה לפיתרון צודק זה בין הגופים והכוחות העממיים והרשמיים באזור ובכל העולם.

קבוצת יפו פתוחה לכל המעוניינות והמעוניינים לפעול איתנו למען מטרה אנושית זו.

קבוצת יפו תפעל ליצירת קשר ושיתוף פעולה עם קבוצות ותנועות בעלות מטרות דומות ותעודד הקמה ובנייה של קבוצות נוספות בארץ ובעולם.

הקבוצה פועלת בדרך הדיון הפתוח בין כל המשתתפות והמשתתפים בה ליצירת הסכמה פנימית ושואפת לקבל את החלטותיה מתוך קונסנזוס. מה שמוסכם עליו הוא מה שמייצג את עמדת הקבוצה.

Advertisements

6 أفكار على ”הודעה על הקמת “קבוצת יפו למען המדינה הדמוקרטית האחת”

  1. تعقيب: יום עיון: מדינה דמוקרטית אחת – מרעיון למאבק | Yaffa ODS

  2. تعقيب: הקמת קבוצה למען “מדינה דמוקרטית אחת” בחיפה | Yaffa ODS

  3. تعقيب: יום עיון: מדינה דמוקרטית אחת – מרעיון למאבק ציבורי | Yaffa ODS

  4. تعقيب: יום עיון ברמאללה של תומכי תכנית המדינה הדמוקרטית האחת | Yaffa ODS

  5. تعقيب: הקמת קבוצה למען “מדינה דמוקרטית אחת” בחיפה | קבוצת יאפא למדינה דמוקרטית אחת

  6. تعقيب: יום עיון ברמאללה של תומכי תכנית המדינה הדמוקרטית האחת | קבוצת יאפא למדינה דמוקרטית אחת

اترك رد

إملأ الحقول أدناه بالمعلومات المناسبة أو إضغط على إحدى الأيقونات لتسجيل الدخول:

شعار وردبرس.كوم

أنت تعلق بإستخدام حساب WordPress.com. تسجيل خروج   /  تغيير )

Google+ photo

أنت تعلق بإستخدام حساب Google+. تسجيل خروج   /  تغيير )

صورة تويتر

أنت تعلق بإستخدام حساب Twitter. تسجيل خروج   /  تغيير )

Facebook photo

أنت تعلق بإستخدام حساب Facebook. تسجيل خروج   /  تغيير )

Connecting to %s