מהו רעיון ה-“ODS” – מדינה דמוקרטית אחת?

מאת: דוד ניר

אזרחים יקרים, בני כל הלאומים והדתות בחבל ארץ זה:

עד כה כוחנות ואפליה מגובה בגזענות האפילו על מציאות החיים בחבל ארץ זה המשתרע בין הירדן לים. שנים ארוכות רצונות רעים וחמדנות בוטה, מגובים בקיצוניות דתית  – ניתבו את סדר היום בפלסטין/ישראל מאז 48, והרגילו אותנו להטיל ספק באפשרויות אחרות, ולו  רק משום עוצמת האלימות המשולחת מהצד היהודי.

אולם דברים משתנים בעולם: די להביט במה שהתחולל בעולם הערבי ב 5 השנים האחרונות על מנת להכיר בכך כי שינויים אפשריים ואף במהירות מפתיעה, ביחס לקיבעון הקודם.

רעיון המדינה הדמוקרטית האחת (ODS)ׂמנסה לקדם מציאות עתידית של חיים בשוויון ושותפות מלאה בשטחן המאוחד של פלסטין/ישראל. הרעיון מדלג קדימה על פני קיבעון האיבה והנצלנות הכוחנית, הסבל והאפליה, שנכפו ע”י הצד היהודי. רובנו מייחל  למועד שבו רוב הציבור בשני הלאומים יהווה גורם בעל משקל השואף למציאות נאורה יותר ונטולת כוחניות ואפליה. אין ספק שהאג’נדה היודו-ישראלית המקורית מנוגדת לרעיון זה, ולרבים שחסו תחת השפעתה יקשה להמיר את עמדתם המקובעת בתפיסה שוויונית והוגנת, ולאבד, מבחינתם, את המונופול על סדר היום.

בפרספקטיבה רחבה ה ODS עשוי לשמש כמתווה נאות לשינוי המיוחל, בייחוד אם יותר ויותר אזרחים ייבחנו אותו ברצינות ויתמכו בו לאחר שהגיעו למסקנה שהכיוון הנוכחי הוביל תמיד למבוי סתום, והבטיח רק יותר אלימות וסבל. ה ODS מבוסס על תפיסה מאוזנת ושוויונית, שכל כך נחוצה לכולנו.

אנו, תומכי הרעיון, מנסים לתאר את אפיה הרצוי של המדינה הדמוקרטית האחת בתקווה שהנושא יישקל ע”י כל אחת ואחד וייתפס כמציאות אפשרית המצפה למימושה.

זו מציאות שבה ההגמוניה הישראלית המבוססת על עוצמה צבאית לא מרוסנת ושלטון מדכא פינתה דרכה לתפיסה מתקדמת יותר ברוח מגילת זכויות האדם והסכמה להסתמך על החוק הבינלאומי, וויתרה על הזהות הכוחנית והמאפיינים השבטיים האתנוצנטריים, על הבלעדיות בשליטה במוסדות השלטון ובמשאבי האזור.

אנו מנסים לתאר מציאות שבה ישראל היהודית, לאחר שהבינה את טעויות ושיגיונות  עברה,  מנסה לתקן את תוצאות 65 שנות הפורענות והאפליה בעם הפלסטיני וכפועל יוצא גם במדינות ערב השכנות.

בעקבות ההבנה והחרטה מגיע גם הרצון לתיקון, וכשיישנו רצון כנה כזה, גם מה שנתפש כבלתי ניתן לתיקון עשוי לפנות מקום לאופקים חדשים.

מצע  הODS שחובר בשותפות ע”י קבוצת פלסטינים ויהודים  מוגש לעיונכם ובקורתכם.

אנו מייחלים לפריחתו של עידן חדש של שוויוניות ויצירת מסגרת חברתית נטולת לאומנות וזכויות ייתר, המכבדת את ייחודם של כל אזרחיה, מסגרת התומכת בפוטנציאל ההתפתחותי של כל אינדיבידואל באשר הוא.

Advertisements

اترك رد

إملأ الحقول أدناه بالمعلومات المناسبة أو إضغط على إحدى الأيقونات لتسجيل الدخول:

شعار وردبرس.كوم

أنت تعلق بإستخدام حساب WordPress.com. تسجيل خروج   /  تغيير )

Google+ photo

أنت تعلق بإستخدام حساب Google+. تسجيل خروج   /  تغيير )

صورة تويتر

أنت تعلق بإستخدام حساب Twitter. تسجيل خروج   /  تغيير )

Facebook photo

أنت تعلق بإستخدام حساب Facebook. تسجيل خروج   /  تغيير )

Connecting to %s