מפגש תומכי המדינה הדמוקרטית האחת משני צידי הקו הירוק

מפגש תומכי המדינה הדמוקרטית האחת משני צידי הקו הירוק

הודעה לעיתונות

בהזמנת “התנועה העממית למדינה דמוקרטיה אחת באדמת פלסטין ההיסטורית” (שהקמתה הוכרזה ב- 15.5.13), הגיעו לרמאללה ביום שבת, 13.7.2013, כ-25 פעילות ופעילים של “קבוצת יפו למדינה דמוקרטית אחת” למפגש ראשון מסוגו של תומכי פתרון דמוקרטי מקיף זה לבעיה הפלסטינית משני צידי הקו הירוק. השתתפו בפגישה חברי הגוף המכונן של התנועה מראמאללה. המשלחת כללה פעילים פוליטיים וחברתיים, ותיקים וצעירים, אמנים, אנשי אקדמיה, ערבים ויהודים ממתנגדי הציונות.

לאחר ההיכרות בין המשתתפים ניתן הסבר קצר של מטרות התנועה העממית וקבוצת יפו. הובהר כי לשתיהן מטרה אחת: ההתנגדות לכיבוש, להתנחלויות לטיהור האתני ולאפליה הגזעית, שימת קץ למשטר האפרטהייד בכל צורותיו ובכל המקומות בהם הוא מתקיים, הבטחת ומימוש זכות השיבה לכל הפליטים הפלסטינים לבתיהם ולרכושם והקמת מדינה דמוקרטית אחד על כל אדמת פלסטין. מדינה זו תוקם על בסיס יישום הערכים האוניברסלים של חירות, צדק וזכויות אדם, תהיה מדינה אזרחית הדוחה את כל צורות אפליה ותבטיח זכויות מלאות לכל אזרחיה. ראוי להזכיר כי “התנועה העממית” ו”קבוצת יפו” אימצו שתיהן בהצהרות היסוד שלהן את “הצהרת מינכן למען מדינה דמוקרטית אחת” כמכנה משותף לתומכי פתרון זה.

המשתתפים הדגישו כי פתרון המדינה הדמוקרטית האחת הוא פתרון אסטרטגי שעונה על הצרכים של ההמונים ומגשים את שאיפת הכוחות המתקדמים והדמוקרטיים בפלסטין ובעולם. הצגת פיתרון זה אינה יכולה להיות טיעון טקטי כדי ללחוץ על ישראל לקבלת פתרון שתי המדינות. כולם הדגישו גם שפתרון שתי המדינות אינו מסוגל להביא לסיום הסכסוך העקוב מדם בפלסטין הכבושה, אינו יכול לספק פתרון הוגן ומלא שחייב בהכרח לכלול את זכות השיבה לפליטים הפלסטינים ולשים קץ למשטר האפרטהייד המיושם בכל חלקי הארץ, כפי שאינו מספק פתרון לנושא ירושלים, הגבולות, המים וסוגיות אחרות שבמחלוקת.

רבים מהמשתתפות והמשתתפים לקחו חלק בדיון – לא כשני צדדים אלא כולם כשותפים במאבק אחד למען עתיד אחד. רבים מהמשתתפים הדגישו כי התכנית של מדינה דמוקרטית אחת היא תכנית מאבק שמטרתה הראשונה איחוד שורות העם הפלסטיני על ידי אימוץ פתרון כולל וצודק ותוך כך ליצור את הקרקע לאחדות אמיתית על בסיס אנטי ציוני במאבק למען מטרה משותפת שבו יעמדו בחזית אחת תומכי הדמוקרטיה מבין הערבים הפלסטינים ומבין תושבי הארץ היהודים.

המשתתפים ציינו כי המאבק העממי למדינה דמוקרטית אחת מתפתח מתוך מאבקים דחופים כגון המאבק נגד הטיהור האתני המתבצע בימים אלה בהר חברון בבקעת הירדן ובכל רחבי הנגב. חלק מהמשתתפים סיפרו על נסיונם כמשתתפים בתנועת המחאה החברתית ששטפה את החברה היהודית מאז קיץ 2011 והבהירו שברית במאבק עם הפלסטינים למען דמוקרטיה וצדק לכל היא הדרך היחידה להיפטר מהמשטר המבוסס על ניצול, אפליה ודיכוי. אחרים הדגישו כי האימפריאליזם מעוניין בהמשך המצב של כיבוש, דיכוי ומלחמה תמידית, ועימו גם גורמים מקומיים המרוויחים ממצב זה. לכן, הדגישו, מי שיביא את הפתרון יהיו השכבות העממיות הסובלות ומשלמות את המחיר היקר ביותר.

בסוף הפגישה שנמשכה יותר משלוש שעות סוכם להקים ועדה תיאום משותפת שתיזום תכנית פעולה ופעילויות משותפות לקידום המטרה של מדינה דמוקרטית אחת. הוסכם להמשיך במפגשים משותפים ובשיתוף פעולה הדוק יותר בין שתי התנועות.

התנועה העממית למדינה דמוקרטית אחת באדמת פלסטין ההיסטורית

קבוצת יפו למדינה דמוקרטית אחת

Advertisements

اترك رد

إملأ الحقول أدناه بالمعلومات المناسبة أو إضغط على إحدى الأيقونات لتسجيل الدخول:

شعار وردبرس.كوم

أنت تعلق بإستخدام حساب WordPress.com. تسجيل خروج   /  تغيير )

Google+ photo

أنت تعلق بإستخدام حساب Google+. تسجيل خروج   /  تغيير )

صورة تويتر

أنت تعلق بإستخدام حساب Twitter. تسجيل خروج   /  تغيير )

Facebook photo

أنت تعلق بإستخدام حساب Facebook. تسجيل خروج   /  تغيير )

Connecting to %s