יום עיון ברמאללה של תומכי תכנית המדינה הדמוקרטית האחת

יום עיון ברמאללה של תומכי תכנית המדינה הדמוקרטית האחת

הודעה לתקשורת

ביוזמה משותפת מטעם “התנועה העממית למען המדינה הדמוקרטית האחת בפלסטין ההיסטורית” ו”קבוצת יפו למען מדינה דמוקרטית אחת“, נערך בשבת, 2.11.2013, יום עיון על תכנית זו. יותר ממאה פעילות ופעילים משני צידי הקו הירוק הגיעו לאולם של מלון “רטנו” ברמאללה לקחת חלק בדיונים שנמשכו משעה אחת עשרה בבוקר עד חמש אחר הצהריים.

ביום העיון השתתפו גם משלחת של “הקבוצה החיפאית”, שהכריזה על הקמתה בספטמבר, ונציג של תומכי המדינה הדמוקרטית האחת מבריטניה שמסר דו”ח קצר על ההתקדמות לקראת ארגון התמיכה בתכנית זו באירופה.

יום העיון התנהל בהנחיית מוניר עבושי, ראדי ג’ראעי, עומר עסאף ועווני משני מהתנועה העממית ברמאללה, עפרה ישועה-ליית וח’אלד ג’בארין מקבוצת יפו ומוהנד אבו גוש ויואב בר מהקבוצה בחיפה. רוב הזמן במהלך היום הוקדש לשמיעת דעות שונות מהקהל ולדיון פתוח על המטרות ודרכי עבודתה של התנועה החדשה.

המארגנים הדגישו בפתיחת הכנס כי תכנית המדינה הדמוקרטית האחת נועדה להשבת כל הזכויות הגזולות של העם הפלסטיני, ובראשן, החשובה ביותר, זכות השיבה של כל הפליטים לבתיהם ולכל אזורי הארץ. בכך לא קיימת שום נקודת מפגש בין התכנית שלנו, שמבוססת על שאיפה לדמוקרטיה ולחרות, לבין הבלונים הפוליטיים החלולים שמנופפים בהם כמה מדוברי הימין הישראלי. נקודת המוצא לתוכניות של הימין והשמאל הציוניים במידה שווה הינה למנוע את מימוש זכות השיבה ובכך לבסס את תוצאות פשע הטיהור האתני ולשמר את מדינת האפרטהייד היהודית.

כולם גם הדגישו כי תכנית המדינה הדמוקרטית האחת היא התכנית היחידה שמספקת את התנאים ליישומה של זכות השיבה ולהיפטר לחלוטין מהכיבוש והאפרטהייד הגזעני. תכנית זו היא היחידה שיכולה להיחשב כפתרון. לעומת זאת המשך הכיבוש או חלוקת הארץ מחדש יכולים רק להוביל לסבל מחריף וסכסוך דמים מתמשך.

המארגנים ציינו כי לא במקרה נקבע יום העיון ל-2 בנובמבר, התאריך שבה נמסרה “הצהרת בלפור” – מסמך שבו העניקה בריטניה לגיטימציה קולוניאליסטית לפרוייקט הציוני על חשבון זכויות העם הפלסטיני במטרה לבסס את דריסת הרגל האימפריאליסטית המערבית במזרח התיכון.

מליאת הדיון הראשונה הוקדשה לחששות ולאתגרים … רבים מהמשתתפים דיברו על קשיי הפיכת תכנית המדינה הדמוקרטית האחד מחלום ומטרה נעלה למציאות בשטח. משתתפים אחרים הביעו את בטחונם כי מדובר בתכנית מאבק שתושג במאמצינו המשותפים. עצם הצגת תכנית זו עוזרת לנו לאחד מחדש את מאבק העם הפלסטיני בכל המקומות בהן הוא נמצא ומציג את הסכסוך שלנו עם התנועה הציונית בפרספקטיבה הנכונה כמאבק נגד משטר כיבוש וקולוניאליזם גזעניים המנוגדים לכל המושגים של דמוקרטיה וזכויות אדם ובכך גם תורם לבידוד ישראל בזירה בינלאומית.

מספר דוברים הביעו חשש מהמשך יחסי הכח הישנים וההגמוניה של המהגרים “הלבנים” (ממוצא אירופי) במשאבים ובכלכלה, גם במסגרת מדינה דמוקרטית אחת שתבטל את הפריבילגיות והאפליה הגזעית ברמה המשפטית.

ניסיון המאבק נגד משטר האפרטהייד בדרום אפריקה וביטול משטר זה הוזכרו כהוכחה ליעילות סוג זה של מאבק – אך ניסיון זה הוזכר גם במישור החששות כדוגמה לשינוי פוליטי והקמתה של מערכת דמוקרטית ללא שינוי מהותי ביחסי הכוח בחברה ובכלכלה.

מליאת הדיון השניה עסקה בהפיכת המדינה הדמוקרטית האחת מרעיון למאבק ציבורי. דוברים רבים הדגישו כי תכנית זו אינו נותנת לגיטימציה להתנחלות ואינה מבטלת את המאבק היומיומי נגד הכיבוש על כל צורותיו. להפך, היא משלימה ומאחדת את ההתנגדות להתנחלויות ולחומות וכל העימותים הספציפיים עם הכיבוש תחת קורת גג אחת מבחינת המאבק והאופק הפוליטי.

המשתתפים העלו הצעות מעשיות רבות לצעדי מאבק שישלבו בין הצרכים הדחופים של ההמונים להגנת זכויותיהם לבין יצירת מודעת והתעניינות בפרויקט המדינה הדמוקרטית האחת כפתרון מקיף שיבטיח להבטיח זכויות אלה.

יום לימודים זה סיפק הזדמנות ייחודית למפגש בין פעילים משני צידי הקו הירוק כצעד לבניית סוג חדש של תנועת מאבק דמוקרטי שמאחדת פעילות ופעילים מתושבי הארץ ומבין הפליטים הפלסטיניים ותומכי הזכויות, הדמוקרטיה, הצדק והשוויון, ללא הבדל דת או מוצא.

המשתתפות והמשתתפים התייחסו לבעייתיות של קריאת שם מתאים לשיתוף הפעולה ביננו – האם אנו מדברים על שותפות בין ערבים ויהודים כשאנו יודעים שהערביות מבוססת על השפה והיהדות היא דת? היו שהציעו לדבר על שותפות בין ערבים ועברים … חלק מהמשתתפים דיברו על “פלסטינים ערבים ופלסטינים יהודים”. אבל החשוב ביותר הוא ששותפות אמיתית נבנת מתוך המאבק המשותף נגד הדיכוי והקולוניאליזם בכל צורותיהם ומתוך שכנוע כי זוהי הדרך הטובה ביותר והמהירה ביותר כדי להגיע למטרה המשותפת, שיבת הפליטים הפלסטינים והבטחת חיי חופש, ביטחון ושגשוג לכולם.

הנוכחים קיבלו בשמחה ידיעה על הגעת מכתב תמיכה מטעם הוועדה ליחסי חוץ של המפלגה הירוקה מארצות הברית. נציגת המפלגה הירוקה ג’סטין מקקאבי סיפרה במכתבה כי גדל בהתמדה מספר תושבי ארה”ב המשוכנעים כי פתרון המדינה הדמוקרטית האחת הוא הפתרון היחיד לסכסוך בפלסטין שהינו צודק ובר קיימא.

Advertisements

فكرتان اثنتان على ”יום עיון ברמאללה של תומכי תכנית המדינה הדמוקרטית האחת

  1. تعقيب: ODS supporters hold study day in Ramallah | Yaffa ODS

  2. تعقيب: ODS Supporters Hold Study Day in Ramallah | קבוצת יאפא למדינה דמוקרטית אחת

اترك رد

إملأ الحقول أدناه بالمعلومات المناسبة أو إضغط على إحدى الأيقونات لتسجيل الدخول:

شعار وردبرس.كوم

أنت تعلق بإستخدام حساب WordPress.com. تسجيل خروج   /  تغيير )

Google+ photo

أنت تعلق بإستخدام حساب Google+. تسجيل خروج   /  تغيير )

صورة تويتر

أنت تعلق بإستخدام حساب Twitter. تسجيل خروج   /  تغيير )

Facebook photo

أنت تعلق بإستخدام حساب Facebook. تسجيل خروج   /  تغيير )

Connecting to %s